Polska Północna

Wspaniałe Pomorze

Od rozległej delty Odry na zachodzie po ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego na wschodzie, Polskie Pomorze jest miejscem różnorodnych krajobrazów, nienaruszonej dzikiej przyrody i fascynującej kultury. Nieskazitelne małe rzeki wiją się przez piękne lasy i rozległe pagórkowate krajobrazy- pozostałości gigantycznych lodowców, które pozostawiły po sobie imponujące osady morenowe podczas ostatniej epoki lodowcowej, zaledwie 20 000 lat temu. Na Morzu Bałtyckim piaszczyste plaże wydają się pływać nieskończenie wzdłuż wybrzeża, gdzie wiatr i woda nieustannie kształtują linię brzegową. Naturalne laguny powstały za wąskimi mierzejami, tworząc bogate środowisko dla roślin i zwierząt na lądzie i w wodzie.

Bogata przyroda i pełna wydarzeń historia

Chociaż znaczna część ziem Pomorza była zasiedlana przez różne ludy, które przez wieki nazywały tę ziemię domem, szerokie połacie malowniczej przyrody wciąż pozostają często słabo zaludnione. Żubry wędrują po lasach i łąkach, wilki polują w ciemnościach nocy, a majestatyczne łosie sprawiają wrażenie, jakby to było miejsce z innej epoki. Niewielkie rzeki płynące malowniczymi dolinami tworzą cenne środowisko życia dla wydr i bobrów. Dzięki często krystalicznie czystym strumieniom można również obserwować życie pod wodą, od pełzających raków po zagrożone węgorze. Dalej na południe epoka lodowcowa pozostawiła po sobie wiele jezior i nieprzeniknione mokradła, raj dla ptaków i rzadkich owadów. Bogatą historię regionu możemy dostrzec w uroczych miasteczkach i nadmorskich kurortach, ale także wśród opuszczonych ruin wiekowych młynów wodnych i innych pozostałości chłopskich wzdłuż krętych rzek.

W towarzystwie przewodnika natury możesz przejechać rowerem przez ten różnorodny krajobraz, przepłynąć się kajakiem czy podążać śladami dzikich zwierząt w bukowych lasach – wybór należy do Ciebie.