Litwa Zachodnia

Wokół Zalewu Kurońskiego

„Sahara północy”- tak niemiecki laureat nagrody Nobla Thomas Mann nazwał ogromne wydmy w pobliżu Nidy, uroczej wioski rybackiej położonej na wąskiej mierzei między Zalewem Kurońskim a Morzem Bałtyckim. Ale patrząc na region jako całość, zachodnia Litwa to bogactwo różnorodności, z jednej strony tereny pustynne a z drugiej zdrowe przybrzeżne lasy, malownicze mokradła i dumna rzeka Niemen oraz bogata historia kulturowa dopełniają piękna tego krajobrazu.

Most z piasku

Z geologicznego punktu widzenia Mierzeja Kurońska jest jedną długą wydmą, oddzielającą Zalew Kuroński od otwartego morza i łączącą Kłajpedę z Obwodem Kaliningradzkim w formie wąskiego piaskowego mostu. Niewielkie wioski, sposób życia ich mieszkańców i ich lokalne tradycje na przestrzeni wieków zostały ukształtowane przez panujące tu warunki klimatyczne i środowisko naturalne. Ze względu na swoją unikatowość UNESCO uznało Mierzeję Kurońską za miejsce światowego dziedzictwa.
Jednakże nie tylko ludzie zamieszkują tu w zgodnie z naturą i klimatem, ogromna liczba ptaków żyje wzdłuż dziewiczej laguny lub w delcie Niemna, lub odpoczywa tutaj przed rozpoczęciem migracji wiosną lub jesienią. Jest to ważne siedlisko dla zagrożonych gatunków, takich jak bielik, biegus zmienny lub wodniczka. Bobry i wydry zamieszkują tereny podmokłe, a nawet łosie można tu regularnie spotkać. Odkrywaj piękno delty kajakiem, zasmakuj sielankowego stylu życia tradycyjnych wiosek rybackich lub wybierz się na długi, relaksujący spacer po księżycowym krajobrazie mierzei, gdzie możesz natknąć się na bursztyn, którego silne wiatry wyrzucają na brzeg. Wizyta w tym regionie zawsze jest niesamowita ale tylko dzięki przewodnikowi przyrody w pełni odkryjesz różnorodność przyrodniczych skarbów tego miejsca.